Şimdi Kayıt Ol

Oturum aç

Şifremi Unuttum

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

Soru ekle

Bir soru sormak için giriş yapmalısınız.

Oturum aç

Şimdi Kayıt Ol

Sitemize kayıt olarak daha verimli kullanabilirsiniz.

Lohusa Dönemi

Lohusa dönemi, lohusalık halk arasında bu şekilde belirtilmekte iken tıptaki ismi postpartum olarak bilinmektedir. Yani bir kadının doğumdan sonraki ilk altı haftalık sürecidir. Lohusa bir kadın, hamileliğinin sona ermesi yeni bir döneme girmektedir. Bu ilk haftalık süreç içerisinde vücudundaki tepkimeler, hâlâ hamileliğin etkisinde olmak, psikolojik olarak görülebilecek kısa süreli ataklar bu süreç içerisinde gerçekleşmektedir.

Yaşanan benzer durumlar nedeni ile kimi zaman hamileliğin ilk üçer aylık sürecinden sonra dördüncü dönemi olarak da görülebilmektedir. Elbette anneler doğum yaptıktan sonra yorgun, fiziksel olarak bitkin, duyguları karışık, heyecanlı olabilir. Bu süreç içerisinde hem annenin dinlenebilmesi hem de bebeği ile birlikte doğru ilişkiyi kurabilmesi adına çevresindeki kişilerin de desteğine ihtiyacı olabilir.

 

Lohusa Dönemi

Lohusa Dönemi

Lohusa Dönemi Nedir?

Anne olmaya hazırlanın adayların “lohusa dönemi nedir?” sorusu sıklıkla hekimlerce duyulmaktadır. Lohusalık kimi halk arasında kötü etkileri aktarılmaktadır bu da anne adaylarını endişeye sokabilmektedir. Oysa lohusalık annenin bebeğini doğurduktan sonraki, fiziksel ve hormonal, ruhsal olarak yaşamış olduğu bir geçiş sürecidir. Yaklaşık olarak doğum sonrası ilk 6 haftadır.

Tıptaki adı postpartum dönemidir. Anneler bu süreçte vajinal akıntı ya da kanama yaşayabilir. Endişeli veya panik hâlinde olabilir, gerginlik yaşayabilir, ağrı çekmesi olasıdır. Göğüslerde şişlik ve hassasiyet yaşayabilir. Ancak bunlar vücudun hamilelik öncesi hâline dönmeye çalışma etkileridir. Bebeğin süt içebilmesi için yapılan değişikliklerdir. Üreme faaliyetleri yeniden aktive olmaya çalışmaktadır. Tehlikeli bir süreç tabi ki değildir yine de annenin yakınındakilerden özellikle eşinden destek alması, bu süreci keyifli ve olağan bir şekilde atlatmasını sağlayabilir.

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rahim küçülmesi, vajinal akıntı, terleme, emzirme dönemi vb. aktiviteler vücudun doğum sonrasındaki sürecidir. Bu süreç anneden anneye farklılık gösterebilir, özellikle hormonal ve duygusal olarak. Bu nedenle lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler, anne ve bebek sağlığı açısından önem taşıyabilir. Bu süreçte anne ve bebeğin etrafındaki kişilerin ilgili, yapıcı, yardımcı olması önemlidir. Anne emzirmeyi bırakmamalıdır, sıkıntı yaşadığı bir durum varsa doktorundan yardım alabilir. Süt hem bebeğin gelişimi için şart hem de emzirme ile memedeki baskı, ağrı azalacak anne de bu süreci rahat geçirecektir. Sağlıklı beslenme, bol su içme gerekir. Stresten, endişeden uzak durulmalıdır. Annenin dinlenmesi, gerektiği noktada yardım istemesi, egzersiz yapması, ağır işlerden kaçınılması gerekir. Doğum kontrol yöntemi ne ise hekimi ile görüşerek tekrar başlaması mühimdir.

Hakkında admin

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

By commenting, you agree to the Terms of Service and Privacy Policy.