Şimdi Kayıt Ol

Oturum aç

Şifremi Unuttum

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

Soru ekle

Bir soru sormak için giriş yapmalısınız.

Oturum aç

Şimdi Kayıt Ol

Sitemize kayıt olarak daha verimli kullanabilirsiniz.

Çocuğa Zorla Yemek Yedirmek Neden Yanlış?

Çocuğa Zorla Yemek Yedirmek Neden Yanlış? Çocuğa zorla yemek yedirmek, birçok ebeveynde görülen bir durumdur ve maalesef bunu doğru bir davranış olarak görmektedirler. Çocukları yetiştirirken anne balar zorluk yaşayabilir. Bazı ebeveynler çocuklarını kendi yetiştirildikleri tarza göre yetiştirmek istemektedir. Bazı ebeveynler çocuklarını kendileri zorluk yaşadığı için tam tersi şekilde yetiştirmek istemektedir. Yakından bakıldığında iki yöntemde de hata görülmektedir. Her çocuk farklı karaktere sahiptir. Bu nedenle üzerlerinde baskı uygulamak, kişiliğine ters yönde eğitim vermek yanlış olacaktır. Aileler özellikle çocuklarına yemek konusunda fazlaca baskı uygulayabilmektedir. Elbette evlerde bir düzen olmalıdır. Yemek saatleri uygulanmalıdır. Ev yemeği konusunda çocuklar alıştırılmalıdır. Yine de en ufak baskı çocuğun sadece yemek düzenini değil, hayata karşı pek çok konuda bakış açısını, düzenini bozacaktır. Peki, bu durumda ne yapılmalı? Çocuğa zorla yemek yedirmek neden yanlış?

Çocuğa Zorla Yemek Yedirmek Neden Yanlış?

Çocuğa Zorla Yemek Yedirmek Neden Yanlış?

Çocuklar Neden Yemek İstemezler?

Çocuklar da yetişkinler gibi acıktıkları zaman yemeğe yaklaşacaktır. Yetişkinlerin yemek yeme üzerine bilinci farklı olabilir. Kilo kontrolü, sağlık faktörü, zayıflamak gibi etkenler yeme saatlerini, yemek çeşitlerini değiştirebilir. Ancak çocukların bu tarz aktiviteler ile henüz bir ilgisi olmamaktadır. Bu nedenle bir çocuk yemek yemeye yanaşmıyorsa en basiti ile acıkmamıştır. Ancak bunun haricinde psikolojik-fiziksel etkenler olabilir. Diş çıkarabilir, hormonal etkenler olabilir. Bu da bir doktor kontrolünü gerektirmektedir. Sevilmeyen bir yemek olabilir, kardeşler arası bir sıkıntı, kavga yaşanmış olabilir. Her çocuk farklıdır. Yerinde duramayan bir çocuk için masada odaklanıp diğer aile üyeleriyle aynı şekilde yemek yemesi mümkün olmayabilir. Çocukların tokluk harici yemek yememek için görüldüğü üzere farklı nedenleri olabilir. İşin uzmanı bir doktor ile görüşüp altta yatan etken ortadan kaldırılır. Fakat bu süreçte çocuğa baskı yapmak doğru bir yaklaşım değildir.

Çocuğa Zorla Yemek Yedirmek ve Sonuçları

Çocuklar yemek zamanı masaya oturmayabilir, daha ufak ise mama kaşığını itiyor olabilir. Yemeği dökebilirler, ağızlarındaki çıkarabilirler. Böyle anlarda çocuğu azarlamak, baskı kurmak, yemeğe zorlamak yanlış bir davranıştır. Bu hareketin neticesinde ne yazık ki çocuklar ebeveyne içerleyebilir, güven kaygısı, korku ortaya çıkabilir. İlerde büyüyecek olan kavgalara, iletişimsizliğe yol açabilir. Altta yatan farklı bir problem varsa onun büyümesine, belki de farklı sorunların çıkmasına yol açabilir. Anne-baba ve çocuk arasındaki bağın kopmasına neden olabilir. Sindirim problemleri, hayata bakış açısında farklılık, inatçılık meydana gelebilir. Ebeveyni ve çocuğu arasındaki iletişim çok önemlidir. Çocuk görerek, farkında olarak, öğrenerek büyüyecektir. Aile içindeki davranışlarla zamanla kişiliği gelişecektir. Bu nedenle hiçbir konuda baskı kurulmamalı. Yemek yememenin altındaki etken öğrenilmeli, ona göre bir davranış sergilenmeli. Gerekli durumlarda doktorlardan, eğitmenlerden yardım alınabilir. Önemli olan çocuğun hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı bir şekilde gelişmesidir. Her çocuk aynı miktarda yemek yemek zorunda değildir.

Hakkında admin

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

By commenting, you agree to the Terms of Service and Privacy Policy.