Şimdi Kayıt Ol

Oturum aç

Şifremi Unuttum

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

Soru ekle

Bir soru sormak için giriş yapmalısınız.

Oturum aç

Şimdi Kayıt Ol

Sitemize kayıt olarak daha verimli kullanabilirsiniz.

Çocuklar ve Sınırlar

Çocuklar ve sınırlar konusunda hadi gelin biraz düşünelim..

Bir sabah uyandığınızda kendinizi, dilini, kültürünü, yiyeceklerini, iklimini hatta sosyal kurallarını bile hiç bilmediğiniz, üstelik sizden çok daha iri ve büyük insanların olduğu bambaşka bir ülkede bulduğunuzu düşünün.

Üstelik etrafınızdaki her şeyi ilk kez görüyorsunuz. Nelerin size zarar verebileceğini, nelerin sizin için faydalı olduğunu bile bilmiyorsunuz. Hangi davranışların etrafınızdaki kişiler tarafından “doğru” ve “kabul edilebilir” karşılanacağını, hangi davranışların ise “yasak” olduğunu bilmiyorsunuz çünkü sosyal kurallara hakim değilsiniz. Üstelik sözel iletişimi kullanamıyorsunuz çünkü konuştukları dili henüz anlayamıyorsunuz.

Tamamen içgüdüsel olarak hayatınızı sürdürmeye çalışıyorsunuz.  Oldukça kaygılı hissedeceğiniz bir senaryo öyle değil mi? Sanırım böyle bir senaryoda size şefkatle yaklaşan, sizi sakinleştirebilen ve yol gösterip size bulunduğunuz ortamı bütünüyle tanıtan bir rehbere ihtiyaç duyardınız. 

Sınır Koymanın Önemli Noktası

Ebeveyn olarak sınır koymanın en önemli noktası sınırların esnek olmasıdır. Güçlü ve şefkatli bir iletişim ile sınırların konulması önemlidir. Çocuğun yaşına uygun açıklamalar yaparak kısa ve net olarak aktarmak gerekmektedir. Çocuklarda sınırları belirlerken ise istikrarlı ve ebeveynler arası ortak, tutarlı bir tutum sergilemek, çocuğun uyumunun devamlılığı için gereklidir.

Sınır çocuk için gereklidir. Çünkü baş etme becerileri gelişir. Kuralları kendi konfor alanında öğrenir, dolayısıyla sosyal ortamlara daha kolay adapte olur. Özellikle okul çağı pek çok kuralla tanışacağı bir dönemdir. Çocuklar için aileden ve bildikleri bir alandan çıkıp kalabalık okul ortamına girmek oldukça streslidir. Bu stresi azaltacak en önemli şey kurala uyma becerisidir. Uyum gösterebilen çocuklar okula da kolayca adapte olurlar.

Çocuklarda sınırlar aynı zamanda çocuklara sorumluluk almayı öğretir. Hatta öyle ki sınırlarla büyüyen çocuklar gelecek yaşantılarında kendilerine sınır çizmek konusunda zorlanmadıkları gibi bu sınırların ihlal edilmesine de izin vermezler. Ayrıca başkalarının haklarına ve sınırlarına da saygı duymayı öğrenirler. Çocuklar ve sınırlar konulu makalemizin sonuna geldik. Umarım faydasını göreceksinizdir.

 

 

 

Hakkında Fulya Kuyumcu Teacher

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

By commenting, you agree to the Terms of Service and Privacy Policy.