Şimdi Kayıt Ol

Oturum aç

Şifremi Unuttum

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

Soru ekle

Bir soru sormak için giriş yapmalısınız.

Oturum aç

Şimdi Kayıt Ol

Sitemize kayıt olarak daha verimli kullanabilirsiniz.

Gebelik Belirtileri

Gebelik belirtileri ve erken gebelik bulguları, özellikle ilk hamileliklerde ve anneliği dört gözle bekleyen adaylarda, kafa karıştırıcı gibi görünebilir. Oysa klinik olarak da belirlenmiş, günümüze kadar her annenin, her kadının rahatlıkla belirleyebileceği, gözlemleyebileceği bulgular bulunmaktadır. Elbette her kadının fizyolojisi, hamileliğe gösterdiği tepkiler farklı olabilir. Ancak yine de bu bizi daha farklı bir yol çizmeye itmemektedir. Özellikle de hamileliğin birinci haftasında henüz bir bebeğin olmaması kimseye daha ilk andan bir belirti vermemektedir.

Yumurtanın olgunlaşma dönemi süreci ile birlikte adım adım, hormonal ve fiziksel olarak belirtiler de baş göstermeye başlayacaktır. Çoğu anne adayının ilk belirtisi ya da fark etme şekli regl süreci ile alakalı olmaktadır. Normal dönemlerde yaşanan regl sürecinde gün sayısı, akıntı şekli ve miktarı belirleyici bir etken olabilmektedir.

Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri

Hamileliğin Erken Bulguları

Hamileliğin erken bulguları arasında, dediğimiz gibi birinci sırada regl döneminde aksama yer almaktadır. Her kadının hamilelik öncesi regl dönemi süreci farklı olabileceği için böyle bir durumda da farklılık görülebilir. Ne var ki, vücudun hamileliğe geçiş süreci ile birlikte bir anne adayının en erken hamile olduğu anlayabileceği an regl değişikliğidir. Kanama gün sayısının azalması, hiç olmaması, kanamanın farklılaşması bir işaret olabilir. Bununla birlikte en erken bulgular arasında göğüs bölgesinde ve kasıklarda ağrı yaşanabilir. Hassasiyet, karna giren kramplar yine bir değişimin habercisi olabilir. Ancak bunlar kimi kadınlarda regl ile de bağdaştırıldığı için yine kişinin kendisini yakın takibe alması, özellikle de hamileliği bekliyor ise ona göre bir uzman ile görüşmesi durumunu netleştirecektir.

Gebelik Belirtileri

Bir anne adayının hamileliğindeki ilk haftada bebek gelişimi olmamaktadır. Vücut hamilelik sürecine girer, yumurtanın olgunlaşması görülür. Genellikle hamileliğin ilk haftasında da regl yaşanmaktadır. Sonrasında ise rahim ile birlikte tüm vücut hamilelik sürecine girer. Gebelik belirtileri farklılık gösterebilir.

Anne adaylarının hamilelik öncesi vücut yapıları, sağlık durumları, hazırlık aşamaları farklıdır. Bu nedenle de herkes aynı belirteleri görmeyebilir. Yine de, regl kesintisi, mide bulantısı, memede hassasiyet ve şişkinlik, baş ağrısı, idrara çıkma, pelvik ağrısı, koku hissiyatının artması, ruhsal değişim gebelik belirtileri arasında yerini alır. Bunlar gibi farklılıklar hissedildiğinde gebelik testi yapmak ya da bir uzmanla görüşmek faydalı olacaktır. Gebelik planlı ise, zaten doktor kontrolünde de ilerleyen bir süreç vardır. Belirtiler farklılık gösterebilir ancak doktorla mutlaka kontrolde olmak, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak gebeliğin devamında da gerekmektedir. Anne ve bebek sağlığı için kontrollü olmak şarttır.

Hakkında admin

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

By commenting, you agree to the Terms of Service and Privacy Policy.