Şimdi Kayıt Ol

Oturum aç

Şifremi Unuttum

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

Soru ekle

Bir soru sormak için giriş yapmalısınız.

Oturum aç

Şimdi Kayıt Ol

Sitemize kayıt olarak daha verimli kullanabilirsiniz.

Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur? Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde daha sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur. Hamilelik boyunca bir kadının vücudunda, hamilelik öncesi duruma göre çok sayıda değişiklik olabilmektedir. Kimisi daha heyecanlı, güzel anlar iken kimisi rahatsızlık verici durumlar olabilmektedir. Özellikle genel bir yaygı olarak çoğu hamile kadından hamile iken idrar kaçırma, idrara çok çıkma sıkıntıları duyulabilir. Bu genel bir durum mudur? Sağlıklı mıdır? Hamilelikte idrar kaçırma neden olur? Hamilelik sürecinde anne vücudunun sağlığı hem kendisi hem de bebeği için önem taşımaktadır. Ne var ki, gebelikte risk oluşturacak bir durum var ise bilinmeli ve tedavisi gerçekleştirilmelidir. Peki, idrar kaçırmanın bu rahatsızlıklar ile bir ilgisi var mıdır?

Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Hamilelikte İdrar Kaçırma

Hamilelik döneminde pek çok kadında idrar kaçırma sıkıntısı yaşanabilmektedir. Genellikle hamileliğin son dönemlerinde idrar kaçırma, ağırlaşan vücut nedeni ile tuvalete zamanında yetişememe gibi sorunları açığa çıkarmaktadır. İdrar kaçırma sadece hamile kadınlarda değil, pek çok yetişkin insanda da görülebilmektedir. Tabi ki hamile kadınlarda özellikle son dönemlerde bebeğin yapmış olduğu baskı ile bu sorunda artış görülebilir.

Hamile bir kadının dokuz ay boyunca mutlaka doktorunun kontrolünde olması gerekmektedir. Fakat kimi zaman insanlar bazı sağlık problemlerini doktorları ile paylaşmadıkları gibi, hamilelikte idrar kaçırma olayını da paylaşmaktan kaçınırlar. Ancak bu normal bir durum değildir. Mutlaka doktora haber verilmesi gerekmektedir. Doktor kontrolü böylesi bir sıkıntı için şarttır. Bunun nedeni her kadın hamileyken idrar kaçırma sorununu yaşamamaktadır. Hamilelik öncesi vücudun durumu, kasların sıkılığı önemlidir. Mesane ve idrar yolu kasları güçlü değilse hamilelikte bebeğin baskısı ile tabi ki zorluklar yaşanacaktır. Bu da ufak gibi görünse de annenin hayatını etkileyecek bir durumdur.

Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Pek çok insanda özellikle de hamilelerde idrar kaçırma görülebilir. Öksürmek, şiddetli kahkaha atmak, hamilelikte bebeğin baskısı ile birlikte görülebilen bir durumdur. Mesane ve idrar yollarındaki kasların zayıflığı hem hamilelik öncesinde hem de hamilelikte idrar kaçırmaya neden olmaktadır.

Hormonların böbrek fonksiyonlarını etkilemesi, rahmin aşırı büyümüş olması, hamilelikte aşırı kiloya sahip olmak, vajinal yolla doğumlar yapmış olmak, 35 yaş üzerinde olmak, kafein tüketiminde aşırıya kaçmak, astım şeker gibi hastalıklar, hareketsizlik, genetik gibi durumlar hamilelikte idrar kaçırmaya neden olur. Bu da bize özellikle hamilelik öncesi kilo kontrolü, kafeini azaltmak, spor yapmak, eğer mümkünse 35 yaş öncesi doğum yapmak önlemlerini göz önüne sermektedir. Ayrıca, altta yatan farklı sebep var ise doktor kontrolü ile birlikte tedaviler mümkündür.

Hakkında admin

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

By commenting, you agree to the Terms of Service and Privacy Policy.