Şimdi Kayıt Ol

Oturum aç

Şifremi Unuttum

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

Soru ekle

Bir soru sormak için giriş yapmalısınız.

Oturum aç

Şimdi Kayıt Ol

Sitemize kayıt olarak daha verimli kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Kas Gevşetici Krem Kullanılır Mı?

Hamilelikte Kas Gevşetici Krem Kullanılır Mı?

Hamilelikte Kas Gevşetici Krem Kullanılır Mı?

Hamilelikte kas gevşetici krem kullanımı birçok kadın tarafından merak edilen ve ihtiyaç duyulan bir durumdur. Hamilelik, şüphesiz bir kadının vücudunda yaşadığı en büyük değişimlerden ve gelişmelerden biridir. Bu heyecanlı ve bekleyiş dolu süreç içerisinde bir kadının vücudunda her zamankinden farklı tepkimeler görülebilir. Bu son derece doğal bir süreçtir. Hayatının diğer dönemlerinde yapabileceği her aktivite, kadının hamilelik döneminde hareketlerini sorgulamasına neden olabilir. Bu hareketlerin başında herhangi bir ilaç almak, cildine bir ürün sürmek de gelmektedir. Bu açıdan, hamile kadınların en çok sorduğu soruların başında, “Hamilelikte Kas Gevşetici Krem Kullanılır mı?” sorusu gelmektedir. Hem bebeğin gelişimi, sağlığı hem de annenin sağlığı açısından tabi ki bir takım ürünlerin, ilaçların kullanımı diğer dönemlerde kullandığı şekilde mümkün olamamaktadır. Vücudun hamileliğe hazırlığı, vücudun hamilelik öncesi bakımı, sağlığı, fiziksel ve ruhsal dönemler bu nedenle önemlidir. Ne var ki kadınların hamilelik aylarında özellikle son dönemlerde vücut ağrılarında artış meydana gelebilmektedir. Peki, bir kadın hamilelik döneminde kas gevşetici krem kullanabilir mi?

 

Kas Gevşetici Krem Nedir?

Kas gevşetici diye tabir edilen ilaçlar, kremler kaslarda oluşan spazmları ve istemsiz oluşan sertliği gidermek, tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ciddi bir ağrı ya da altta yatan neden barındırmadığı sürece hekimler tarafından önerilmektedir. Elbette herhangi bir ilacın sürekli kullanılması doğru değildir. Ancak özellikle kremlerin cilde hızlı etkisinden dolayı, kaslardaki ağrılar, kasılmalar için kas gevşetici, o bölgeyi rahatlatan, tedavi eden kremleri kullanmak mümkündür. Kaslarda meydana gelen rahatsızlıkların birbirinden farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenle geçmeyen ağrılar, kasılmalar için nöroloji gibi temel alanlardan faydalanmakta yarar vardır. Ancak kimi spor sakatlanmalarında, burkulmalarda, uzun süreli hareketsizliklerde ya da hamilelik gibi vücudu fiziksel olarak yorabilecek durumlarda kişiler kas gevşetici ilaçlara başvurmak istemektedir. Peki, hamilelik döneminde kadınların kas gevşetici kremi kullanması mümkün müdür?

Hamilelikte Kas Gevşetici Krem

Hamilelik döneminde, kimi zaman yaşanan kramp ve kasılmalar mümkündür. Son dönemlerde bel ağrıları can sıkıcı hâle gelebilmektedir. Bilindiği gibi hamilelikte ilaç kullanımı doğru değildir. Ancak kremler masum görünebilmektedir. Bu da kadınların, ağrılı dönemlerinde kas gevşetici kremlere yönelmesine neden olabilmektedir. Fakat hamilelik döneminde kas gevşetici kremlerin kullanılması doğru bulunmamaktadır.

Bebek anne karnında büyüdükçe ağrıda, kramp ve kas kasılmalarında artış görülebilir. Ne var ki, kremler cilt tarafından emilerek bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle hamilelerin ciddi ağrı dönemlerinde kendi doktorlarına başvurmaları şarttır. Farklı bir sorun var ise tedavisi uygulanacaktır. Yalnızca hamileliğe bağlı ağrılar var ise, beslenme, bol su ya da doktorun uygun göreceği vitamin benzeri içeriklerle bu sürecin rahat atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Hakkında admin

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

By commenting, you agree to the Terms of Service and Privacy Policy.