Şimdi Kayıt Ol

Oturum aç

Şifremi Unuttum

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

Soru ekle

Bir soru sormak için giriş yapmalısınız.

Oturum aç

Şimdi Kayıt Ol

Sitemize kayıt olarak daha verimli kullanabilirsiniz.

Hangi Günler Hamile Kalınmaz Sorusunun Bilinmeyenleri Karşınızda!

Hangi günler hamile kalınmaz sorusu birçok kişi tarafından araştırılan bir konudur. Normal zamanlarda yumurtalama döneminde hamile kalma şansı yüksektir. Yumurtlama dönemi dışında gebe kalma şansı oldukça azdır. Fakat ihtimalde olsa dikkatli davranılmalıdır. O nedenle çocuk istemeyen kişilerin korunma yöntemi olmadan cinsel perhize girmeleri gebelik riskini arttırmaktadır.

Çocuk sahibi olmak isteyen veya beklenmedik bir şekilde gebe kalma endişesine karşı birçok araştırma yapılmaktadır. Hangi dönemlerde hamile  kalınmaz sorusu gündemde olan bir konudur.  Aslına bakılırsa kadının her döneminde gebe kalma ihtimali vardır. Fakat yumurtlama döneminde gebe kalma ihtimali daha yüksektir.

Hangi Günler Hamile Kalınmaz

Hangi Günler Hamile Kalınmaz

Nasıl Hamile Kalınmaz?

Hangi günler hamile kalınmaz sorusunun önemi oldukça büyüktür. Fakat nasıl hamile kalınmaz sorusu da onun kadar önemli bir konudur. Hamile kalmak istemeyen bir kadının ve erkeğin doğru şekilde korunmasıyla gebeliğin önüne geçilmektedir. Gebeliği önlemek için kullanılan bazı yöntemler bulunmaktadır.

A. Erkeğe Ait Yöntemler

Erkeğin de gebelikten korunmaya teşviki için bazı yöntemler bulunmaktadır. Geri çekme yöntemi ve spermisitlerin koruma sağladığı düşünülse de etkileri pek fazla bulunmamaktadır. Düzenli ilişkiye girmeyen pek çok çift geri çekme yöntemini kullanmaktadır.

Erkeğe ait yöntemlerden bir diğeri de prezervatiftir. Ayrıca kondom olarak da adlandırılmaktadır. Yüzde doksan dokuz ihtimalle gebeliği önleyen etkili bir yöntemdir. Erkekler için bir diğer yöntem vazektomidir. Halk dilinde sperm kanallarının bağlanması olarak bilinmektedir. Bu işlemden sonra geri dönüşü yoktur.

B. Kadına Ait Yöntemler

Hangi günler hamile kalınmaz için yapılan araştırmalarda kadınlara ait korunma yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir.

  • İmplant (Deri altı çubuk)
  • Ertesi gün hapları
  • Kadında yumurtalıkların birbirine bağlanması (Tüp Ligasyon)
  • Kadın kondomu
  • Gebeliği önleyen iğneler
  • Rahim içi araç (RİA, Spiral)
  • Mini haplar ve gebelik önleyici haplar (Kombine oral kontraseptifler)

Gebelikten korunmada kadınlara daha fazla yük düşmektedir. Böyle bir durumda olası gebelikleri önlemede dikkatli davranılmalıdır. Genellikle cinsel ilişkide bir sorun olduğunda ertesi gün hapları tercih edilmektedir. Uzun birlikteliği olan kişilerin bu ertesi gün haplarını almaları zararlıdır.

Yumurtlama Dönemi Dışında Hamile Kalınır mı?

Hangi günler hamile kalınmaz diye yapılan birçok araştırma bulunmaktadır. Yumurtlama günleri kadınların hamile kalma şansının en yüksek olduğu zamanlar olarak bilinmektedir. Bu günlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma şansını arttırmaktadır. Yumurtlama günleri dışında hamile kalma şansı azalmaktadır. Fakat olma ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

Yumurtlama dönemi dışında ilişkiye giren kişilerin bu ihtimali düşünerek hareket etmesi gerekmektedir. Eğer ilişkiye girilecek ise uygun yöntem kullanılarak gebeliğin önüne geçilmektedir. Böylece ortaya çıkacak plansız gebelikler önlenmektedir.

Adete Yakın Hamile Kalınır mı?

Hangi günler hamile kalınmaz diye yapılan araştırmalarda birçok kişi adete yakın dönemi merak etmektedir. Bu dönemde cinsel perhizde bulunanlara müjde! Regl döneminden hemen önceki günlerde hamile kalma şansı düşüktür. İhtimalde olsa riske atılmaması gereken bir durumdur.

Adet döngüsü düzenli olan kadınların yumurtlama zamanları kanamadan bir süre önce gerçekleşmektedir. Yumurtalar sadece 12 veya 24 saat boyunca aktif haldedir. Regl döneminden önceki günlerde cinsel perhizin güvenli olduğu söylenebilir. Çünkü yumurtlama gününden ne kadar uzaklaşılırsa hamile kalma olasılığı o kadar düşmektedir.

Adet Bitiminden 1 Gün Sonra Hamile Kalınır mı?

Hamile kalmak belirsizdir ve birçok karmaşıklık içermektedir. Regl döneminde hamile kalmak her kadın için olası değildir fakat imkânsız da değildir. Hamile kalabilmek yumurtlama oluşumuna bağlı olarak gerçekleştiğinden dikkatli olunmalıdır. Çünkü herkeste yumurtlama dönemi farklılık göstermektedir. Hatta döngüden döngüye de değişiklik göstermektedir.

Hangi günler hamile kalınmaz sorusu da bu döngülere göre değişiklik göstermektedir. Buna rağmen adet döneminden sonra hamile kalınma ihtimali bulunmaktadır. Kanama bittikten hemen sonra, doğurganlık dönemine geçiş yapılır. Spermler 4 güne kadar canlılıklarını koruduklarından kaynaklı, kanamadan hemen sonra cinsel perhize girilmişse hamilelik görülebilmektedir.

Adetten sonra hangi günler hamile kalınır sorusu kafaları karıştıran bir sorudur. Adet bitiminden 1 gün veya birkaç gün sonra cinsel ilişkiye girmek bu soruya cevap niteliğindedir. Çünkü kanamanın bitişinden sonraki her günlerde hamile kalma olasılığı artmaktadır.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır Hesaplama

Adetten sonra birçok kişi hamile kalma ihtimalini düşünmektedir. Adet bitiminden 2 hafta sonrası yani 14-16. günler kadınların hamile kalma şansının yüksek olduğu günlerdir. Erkek sperm hücresi kadını rahminde yaklaşık olarak 4 güne kadar canlı kalabilmektedir. Kadın üreme hücresi olan yumurta da yalnızca 24 saat canlı kalabilmektedir.

Erkek sperminin bu canlılık süresine bağlı olarak ilişkiye girmek planlı hamile kalmayı sağlamaktadır. Âdet kanamasında 10. günden sonra ilişkiye girmek ve bunun devamlılığını sağlamak hamilelik kalma şansını arttırmaktadır. 2 hafta sonrasını beklemenin nedeni ise yumurta hücresinin yeni ve taze olmasıdır. Planlı gebeliklerin oluşması için bu dönemin takip edilmesi ve hesaplanması gereklidir.

Hangi günler hamile kalınmaz sorusu kadar hangi günler hamile kalınır sorusunu da araştıran onlarca insan vardır. Önemli olan cinsel ilişkinin devamlılığını sağlamaktır. Böylece kadının adet dönemleri hariç hamile kalma ihtimali artmaktadır. Bu şekilde yapılan hesaplamalarla plansız gebeliklere son!

Hakkında admin

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın .

By commenting, you agree to the Terms of Service and Privacy Policy.